BEN ALIMI  • BEN ALIMI
BEN ALIMI

Benler doğuştan ya da sonradan oluşabilirler. Çok çeşitli tipleri olup zararsız lezyonlardır. Bazı çeşitleri ise deri tümürleri ile karışabilme riski olması ya da gelecekte deri kanserine dönüşebilme nedeniyle mutlaka işin ehli olan bir plastik cerrahi hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir. Benlerin kötü bir hastalığa dönüşmemesi için ya da istemediğimiz bir deri kanseriyle karşılaşolmaması için bilinmesi gereken nbazı püf noktaları vardır.Bunları anlayabilmek için sizdede bu konuyla ilgili bazı küçülk ip uçları verebiliriz. Şöyleki;benin 0.5 cmden büyük olması kenarlarının düzensiz olması eğer koyu renkli bir ben ise rengin koyu ve açık renk içeriyor olması, sınırlkarının düzensiz olması son zamanlarda normale göre büyüme eğilimine girmiş olması, sayısal olarak fazlaca olması gibi dikkat edilmesi gereken parametreler olarak değerlendirilebilir.

​Genel anlamda benler dört nedenden ötürü çıkabilir. Birincisi, tanı amaçlıdır. Bu işlemde ben çıkartılıp patalojik olarak mikroskop altındaki muayenesiyle ne tür bir ben olduğu teşhis edilir. İkincisi ise tedavi amaçlıdır. Kötü bir ben olduğunu Ya da kötüleşme eğilimi olduğunu düşündüğümüz benleri çıkartarak hem tedavi hemde tanı amaçlı başvurduğumuz bir yöntemdir. Üçüncüsü konfor amaçlıdır. Erkeklerde yüzde traş bölgesinde Ya da gömlek yakalarının kemer bölgesinde, bayanlardaysa südyen bölgesi kolye veya traş bölgelerinde tramvatize olmaya açık benlerin alınmasıdır. Dördüncüsü estetik amaçlı ben alımlarıdır.Gerek yüzde gerek vucutta görsel amaçlı estetik açıdan rahartsız edici bazı benlerin alınmasıdır.
​ Benler lokal anestezi altında ameliyathane koşulları gerektirmeden lezyonun derinliğine göre dikişli ya da dikişsiz bir şekilde tedavi edilebilir. Dondurularak ve yakılarak tedavi edilen benler patolojik açıdan değerlendirilemiyceği için ve oluşturulacakları iz açısından daha kötü bir görüntüye neden olabilir. Bu nedenlre böyle lezyonu olan hastaların bu işin cerrahisini yapan bir plastik cerrahi tarafından muayene edilerek yapılacak işlem en doğru şekilde planlanıp uygulanabilir.

Copyright by Estenational 2018. All rights reserved.

× HEMEN BİLGİ AL !