YÜZ GERME  • Yüz Germe
  • Yüz germe operasyonunda kişilerin şikayetleri nelerdir?
  • Yüz germe operasyonunda değerlendirme nasıldır?
  • Yüzün ana problemleri nelerdir?
  • Yüz bölgesindeki çukurluklara nasıl müdahale edilir?
Yüz Germe

Yüz germe ameliyatı diyerek bahsettiğimiz problem genellikle belli bir yaşın üzerinde yüzünde ciddi sarkma, gevşeme ve kendini yaşlı hisseden, gençliğinden artık eser kalmadığını bahseden hastalar için yapılan uygulamalardır.

Yüz germe operasyonunda kişilerin şikayetleri nelerdir?

Bu tip uygulama isteyen bireyler bir hekime başvurduğunda öncelikle kırışıklık ve çukurluk problemlerini, ciltlerindeki kalitenin azaldığını dile getirirler. Boyun bölgesi, gıdı bölgesi sarkıklığı, alt ve üst göz kapağı, kaşlarının düşüklüğü gibi pek çok sorun da bu problemlere ek sıralanabilir.

Yüz germe operasyonunda değerlendirme nasıldır?

Tabii ki yapılan işlem tamamen hastaya özel olmakla beraber burada konuyu ana hatlarıyla şöyle değerlendirebiliriz; Yüzü öncelikle üst yüz, orta yüz, alt boyun olarak değerlendirmek gerekiyor. Üst yüzü oluşturan kaşlar burada önemli bir parametredir. Kaşlar zaman içerisinde sarkmış olabilir ya da doğuştan sarkık, düşük olabilir. Bu tip durumlarda kaşları ya da alın bölgesini ciddi bir şekilde değerlendirmeliyiz. Çünkü kaş düşüklüğü ile beraber kaz ayaklarında ve alında ciddi çizgilenme problemleri, kaş ortasında derin çukurlar, oluklar oluşabilir. Bu şikayetler bireyleri doktora götürmektedir. Bu tip kişiler genellikle enjeksiyon yaptırır ya da B. Toksin uygulaması için gelirler. Eğer problem ameliyat seviyesinde ise kaşlarının asılması, hafif kaldırılması işlemi önerilir. Önemli olan şey bu noktada kişilere alın bölgesi ya da kaşla ilgili yapılabilecek bir operasyonun varlığından bahsetmek yeterli olmaktadır. Yüzde ikinci önemli olan nokta ise üst ve alt göz kapağı torbalarıdır diyebiliriz. Üst göz kapağı zaman zaman izole olabilir yani sadece üst göz kapağında ciddi bir sarkıklık, düşüklük ya da şişkinlik olabilir. Alt göz kapağı bölgesinde de çukurluklar, torbalanmalar ya da o bölgede oluşan ince kırışıklıklar söz konusu olabilir. Kişilere sadece üst göz kapağı ya da alt göz kapağı ve ya her ikisi beraber tavsiye edilebilir. Amaç bireyin problemine göre hareket etmek, eğer beraberinde kaş düşüklüğü var ise aynı anda hem üst hem alt göz kapağı ve kaşlarını kaldırma noktasında yardımcı olmaktır. Bununla beraber orta yüz bölgesi sarkıklığı ya da düşüklüğü olabilir. Elmacık kemikleri belirgin olmayabilir, yanaklar biraz daha şişkin olabilir. Bu noktada hastaların orta yüzünü yerçekiminin zıttı istikametine yani yukarıya doğru kaldırma uygulaması gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun dışında hastanın problemi eğer hem yanaklarda, hem alt yüzde, hem orta yüzde ise hastalara klasik yüz germe ameliyatı dediğimiz yani halk tarafından bilinen asıl yüz germe ameliyatından bahsedebiliriz. Bu tip ameliyatlar genellikle kırklı yaşlarda olan kişilerin talep ettiği uygulamalardır. Kırklı, ellili, altmışlı yaşlar bu tip ameliyatların yapılabildiği yaş gruplarıdır. Eğer böyle bir problemi olan birey varsa mutlaka boyun bölgesi ile ilgili de bir değerlendirme gerekir. Eğer boyun bölgesi ile ilgili de bir problem varsa buranın da mutlaka çözülmesi gerekmektedir. Boyun bölgesi ile ilgili olarak hastanın sadece gıdı bölgesinde şişlik olabilir ve buraya sadece liposuction yeterli olabilmektir. Eğer yaş grubu ilerlemiş bir hasta ise mutlaka boyun germe de eklenir. Bununla beraber eğer bireyin çene ucunda küçüklük söz konusu ise buraya çene implantı, çene ucu dolgusu ya da çeneye yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar ile daha düzgün bir form haline getirmek mümkündür. Kısacası yüz germeyi böyle beş parametre üzerinden değerlendirebiliriz.

Yüzün ana problemleri nelerdir?

Yüzle ilgili olarak; Yüzü dört ana başlıkta toplamak gerekir. Bunlardan birincisi yüzde cilt problemidir, ikincisi yüzde kırışıklık problemidir, üçüncüsü yüzde kuruluk problemidir, dördüncüsü ise yüzde sarkma problemidir. Bunları tek tek değerlendirecek olursak eğer; Ciltle ilgili problem söz konusu ise cilde yönelik olarak bir takım uygulamalar mümkündür. Bunların başında cilt kalitesini artırıcı cilt soyma gibi uygulamalar ile ya da dışarıdan uygulanan bir takım cihazlar vasıtası ile cilt kalitesini arttırıcı, cildin daha sıkılaşmasını, ciltteki kollajen ve elastin liflerini daha aktif bir hale gelmesini sağlayan uygulamalar olarak değerlendirebiliriz. İkinci sorun olarak; Eğer yüzdeki sorun kırışıklık problemi ise kırışıklığı yok etmek için elimizde iki tane argüman vardır. Bunlardan birincisi yüz germedir. Yğz germenin etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yüz gerdirme yıllardan beri yapılan estetik müdahalelerde en sık kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. İkincisi ise soyma işlemidir ki soyma ile ilgili olarak kırışıklık bölgesinde üç tüp soyma işlemi vardır. Bunlardan birincisi kimyasal soyma, ikincisi lazerle yani cihazlar vasıtasıyla soyma, üçüncüsü ise mekanik olarak dermabrazyon dediğimiz soymadır. Dermabrazyon halk arasında zımparalamak gibi değerlendirilebilir. Böylelikle yüzdeki kırışık olan bölgeyi düzeltmek mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda boyun bölgesine de uygulanarak kırışıklığı gidermede faydalı olan, yılda iki defa yapılan bir uygulamadır. Yüzde dördüncü problem olarak yüzde sarkma konusunu ele alacak olursak; Eğer sarkma ile ilgili bir şikayetiniz var ise bu tip durumlarda mutlaka germe yapmak gerekmektedir. Germe dediğimiz zaman alın gelmeyi bir basamakta, alt ve üst göz kapakları bir basamakta, orta yüz germeyi bir basamakta, yüz germeyi bir basamakta, boyun germeyi başka bir basamakta olmak üzere toplam beş ana başlık üzerinde değerlendirmek gerekmektedir.

Yüz bölgesindeki çukurluklara nasıl müdahale edilir?

Yüz bölgesinde çukur olan yerlere dolgu uygulaması ya da bireyin kendi vücudundan aldığımız yağ dokularını enjekte ederek, yağ enjeksiyonu da denilen, yağ transferi uygulaması yapılabilir. Önemli olan çukur olan bölgeyi belirlemek ve orası için neye ihtiyacı olduğunu birey ile karar vermek gerekir. Eğer olay lokalize belli bölgelerde ise yani örnek verecek olursak; Göz altında çukur için ışık dolgusu dediğimiz dolgu yapılabilir. Bunun dışında dolgu ile çukurlukları kapatabileceğimiz bölgeler; Nazolabial bölge, kaş ortası ve alın bölgesidir. Eğer yüzdeki çukurluklarla ilgili olarak daha fazla dolgu gerekiyor ya da yüzde ciddi bir çukurluk var ise bu takdirde yağ enjeksiyonunun daha etkili ve efektif olduğunu söylemek gerekir. Yağ enjeksiyonu ise özellikle temporal bölge dediğimiz şakaklar, elmacık kemiği bölgesi, gözün üst ve alt bölgelerine, yanaklar, çene bölgesi gibi daha fazla volüm gerektiren kısımlar için kullanılır. Yağ enjeksiyonu uygulaması çukur olan yerleri doldurmakta ve yüzün daha iyi bir şekle girmesini sağlamaktadır. Yağ enjeksiyonu; yağ dokusu azalmış hastalar için kullanılan bir tekniktir ve burada amaç yüzü daha dolgun, daha gergin bir şekilde göstermektedir.

Copyright by Estenational 2018. All rights reserved.

× HEMEN BİLGİ AL !