LIPOSUCTION • Liposuction (Yağ aldırma)
Liposuction (Yağ aldırma)

Kilo veren veya aşırı kilolu kişilerin diyet ve egzersiz gibi zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen asla kurtulamayacağı türden inatçı bir yağ kütlesi vücutlarına yayılmıştır. Ne kadar çaba harcanırsa harcansın bu yağ kütlesinin parçalanması çok zordur. Bu aşamada devreye Liposuction (yağ aldırma) operasyonu girmektedir. Liposuction (yağ aldırma) vücudun çeşitli bölgelerindeki diyet ve egzersiz gibi zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağların alınması için uygulanan cerrahi bir yöntemdir.

 • Liposuction ile kilo verebilir miyim?
Liposuction ile kilo verebilir miyim?

Estenational Klinik olarak önemle belirtmek isteriz ki liposuction bir obezite tedavisi değil, diyet yapan veya spor ile zayıflamaya çalışan kişilerin bir türlü kurtulamadığı yağları hastanın vücudundan ayırma işlemidir. Liposuction uygulaması kilo verdirmek amacıyla değil vücudun şekillendirilerek hastanın hak ettiği ve sahip olmak istediği görünüme kavuşması amacıyla geliştirilmiştir.

 • Liposuction bölgesine nasıl karar verebilir?
 • Liposuctionda ne kadar yağ alınır?
 • Liposuction yönteminde farklı uygulamalar var mıdır?
 • Liposuction uygulamasında hangi yöntemi tercih etmeliyiz?
 • Liposuction vücutta hangi bölgelere yapılır?
 • Liposuction işlemi sonrası etkisini ne zaman görebilirim?
 • Liposuction uygulamasında genel anestezi mi yoksa lokal anestezi mi kullanılır?
 • Liposuction işleminde ne kadar yağ alınır?
 • Liposuction uygulaması diğer estetik operasyonları ile birlikte yapılabilir mi?
Liposuction bölgesine nasıl karar verebilir?

Vücudun belli bölgelerinde yapısal olarak daha fazla yağ hücresi barınabilir. Önemli olan nokta hastayı rahatsız eden ve her türlü diyete, egzersize rağmen giderilemeyen bu yağ fazlalıklarının bulunduğu bölgeden alınmasıdır. Hasta geldiğinde öncelikle yağ fazlalığı olan bölgeler değerlendirilir ve bu bölgelerde ki fazla olan yağ dokuları liposuction yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılır. Böylelikle vücut daha şekilli daha düzgün ve daha güzel bir form alır.

Liposuctionda ne kadar yağ alınır?

Liposuction ile hastalar bütün yağlarım alınsın şeklinde bir ifade kullansalar dahi bu vücut estetiği açısından mümkün olmayan bir durumdur. Çünkü deri altı yağ dokusu o bölgenin daha düzgün form almasını sağlayan bir yapıdır. Önemli olan nokta alınan yağ miktarı değil bırakılan miktardır. Eğer çok fazla yağ dokusu alınırsa burada girintili çıkıntılı hoş olmayan bir takım görüntülerle karşılaşılır.

Liposuction yönteminde farklı uygulamalar var mıdır?

Liposuction yöntemi lipo, pink, lipos, kağıtçı, ring gibi farklı isimlerle de adlandırılabilir. Bu yöntemde negatif bir basınç altında bir kanül vasıtası ile küçük bir delikten girilerek bu bölgedeki yağların vakumla çekilmesi işlemi yapılır.

Liposuction uygulamasında hangi yöntemi tercih etmeliyiz?

Liposuction yönteminde en önemli şey hangi hastaya hangi yöntemi kullanacağınız ve bu işlemi kimin yaptığıdır. Yani hekim elinin değerli olduğunun bilinmesi buradaki en önemli teknik detaydır diyebiliriz. Uygun hastaya, uygun adım ile uygun işlem yapmak gerekir. Hastanın sarkmış ya da gevşek bir dokusu var ise bu tip hastalara liposuction değil, germe uygulamalarının çok daha uygun olabileceği detaylı bir şekilde anlatılması gerekir.

Liposuction vücutta hangi bölgelere yapılır?

Liposuction vücutta yağ tabakasının fazla olduğu yanaklar, gıdı bölgesi, kol, sırt, bel, karın, göğüs bölgesi, karın alt ve üst kısmı, popo, basen, bacak içi, diz içi, bacakların ön yüzü, baldır bölgesi, ayak bilekleri gibi bölgelere yapılabilir. İşlem sonrası hastaya özel bir korse giydirilir ve bu korseyi en az 3-4 hafta kullanılması gerekmektedir.

Liposuction işlemi sonrası etkisini ne zaman görebilirim?

Liposuction uygulamasının sonrasında hasta hemen efektif bir şekilde sonucu görür. Ancak nihai sonucu 3-4 haftalık bir süre sonunda %70- 80 oranında görebilir. Tam sonuca ulaşması ise dört ile altı ayı bulacaktır. Bu dönem içerisinde liposuction uygulanan bölgede sertlikler, şişlikler, ödem söz konusu olabilir. Bütün bu problemler dört ila altı ay içerisinde tamamen sonlanır. Hasta bu süre sonunda ideal vücut şekline kavuşacaktır.

Liposuction uygulamasında genel anestezi mi yoksa lokal anestezi mi kullanılır?

Liposuction uygulaması lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hastanın ihtiyacı olan bölgelere işlem uygulanır.

Liposuction işleminde ne kadar yağ alınır?

Liposuction ile hastadan ne kadar yağ alınacağı hastanın yapısına, kilosuna ya da bölgedeki yağ duruma göre değişir. Hangi bölgelerin yapılabileceği ve ne kadar yağ alınmasının gerektiği hasta ile ameliyat öncesinde net bir şekilde değerlendirilir. Genel tabirle vücut ağırlığının %8’i oranındaki miktar yağ dokusu güvenli bir şekilde alınabileceği literatürde de net olarak açıklanmıştır.

Liposuction uygulaması diğer estetik operasyonları ile birlikte yapılabilir mi?

Liposuction uygulanması genellikle germe (karın, kol, bacak) uygulamaları, meme uygulamaları ile kombine edilebilmektedir. Liposuction günümüzde en çok yapılan estetik cerrahi müdahalesi olup estetik cerrahi mucizesidir bile diyebiliriz.

Copyright by Estenational 2018. All rights reserved.

× HEMEN BİLGİ AL !