MEME KÜÇÜLTME  • Meme Küçültme
Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı

Çeşitli nedenlerle normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilmekte, kamburluğa yol açabilmekte, beden algısını ve özgüveni olumsuz etkileyen ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Hacmi normalden büyük olan memeler ile yaşayan kadınların karşılaştığı birçok zorluk vardır. Nefes almada güçlük çekme, devamlı sürtünmeden oluşan meme derisi altındaki pişikler ve yaralar, kullanılan sütyenin kol sinirlerine uyguladığı baskı sonucu oluşan uyuşmalar, günlük aktivitelerini sınırlama ve giysi seçimi konusunda çekilen zorluklar kadının özgüvenine zarar verip kendini beğenmemesi ile psikolojik sorunlara neden olur. Bu zorlukların ortadan kaldırılması ve memelere doğal bir görünüm kazandırılması için başvurulan yöntem meme küçültme ameliyatıdır.Önemle belirtmek isteriz ki, meme küçültme operasyonu kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan estetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil yeniden yapım ve onarım ameliyattır.

Estenational Klinik olarak meme küçültme(göğüs küçültme) ameliyatında hedeflediğimiz en önemli şey hastanın vücuduyla uyumlu bir meme büyüklüğüne kavuşmasıdır. Kadınların özendikleri, kendilerinde de olmasını istedikleri meme şekilleri kendi vücut yapılarına uyum sağlamayabilir. Bilinmesi gerekir ki, genel beden yapısı, memenin boyutu, meme dokusunun meme bezi ve yağ içeriği, meme başının köprücük kemiğine olan mesafesi, meme başı ile meme altı kıvrımı arasındaki mesafe, meme derisinin kalitesi, omuz ve kalça ölçüleri gibi birçok faktör meme küçültme(göğüs küçültme) ameliyatı öncesinde değerlendirilir ve uygun yöntem belirlenir. Önemli olan memenin boyutunu normal ölçülere indirmek, meme başını ideal konumuna getirmek ve memeye uzun süre formunu koruyacak estetik bir şekil vermektir.

Meme küçültme ameliyatı olmak demek asla memelerde sarkma olmayacak demek değildir. Kilo alımlarına dikkat edilmez ise zamanla memelerde sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalar yaşla beraber de ortaya çıkabilir. Sarkma durumunda dikleştirme operasyonu yapmak gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Estenational Klinik‘te hastanın boyuna ve meme ağırlığına göre yeni memelerin yerinin çizimi yapıldıktan sonra, genel anestezi altında fazla meme dokusu ve fazla deri çıkartılmaktadır. Ameliyat ortalama 2-4 saat sürer. İlk günler kol hareketleri sırasında ağrı olabilir, ancak geçicidir. Meme küçültme(göğüs küçültme) ameliyatı sonrası şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir ve geçicidir. 12-15.günlerde dikişler alınmaktadır. İlk haftadan sonra aşamalı olarak hafif egzersizleri içeren normal aktivitelerin çoğuna başlanabilir. Bu sürede, bazı hafif ağrılar ve hareket kısıtlılığı olabilir fakat bunlar normaldir. Bunlar basit ağrı kesicilerle önlenebilir. Ciddi ağrıları doktorunuza bildirmelisiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme küçültme(göğüs küçültme) ameliyatından sonra meme başı çevresinde ve meme altı oluğuna doğru inen düz bir çizgi şeklinde iz kalıyor. Bu iz zamanla belli belirsiz bir görünüme kavuşabiliyor. Kalan bu izler çeşitli krem, silikon jeller ile minimuma indirilebilir.

Meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel mi?

Meme küçültme(göğüs küçültme) tekniği süt bezlerini koruyacak şekilde seçilir ve ameliyat sırasında süt bezleri korunur. Bu ameliyatı geçiren kadınlar bebeklerini emzirebilirler.

Copyright by Estenational 2018. All rights reserved.

× HEMEN BİLGİ AL !