MEME UCU ESTETİĞİ  • Meme ucu estetiği
Meme ucu estetiği

Meme ucu estetiği

Meme ucundaki şekil bozukluğu estetik açıdan kötü bir görüntü yaratır. Ayrıca işlevsel ya da psikolojik sorunlara da neden olabilir. Meme ucundaki halkalar ve ortasındaki çıkıntı süt kanallarına açılır. Göğüs ucunun tıbbi adı areoladır. Bu alanın büyük olması ya da gerektiğinden küçük olması durumunda meme ucu estetiği yapılması gerekebilir.

Meme uçlarının altında kaslar bulunur. Bu kas tabası tetikleyiciler ile dışarı doğru çıkar. Ancak bazı kadınlarda dışarı doğru çıkık olması gereken meme ucu içeriği doğru çökük olabilir. Bu durum ergenlik çağında fark edilebileceği gibi daha sonra da olabilir. Ayrıca meme travması, meme sarkması, kanser ya da enfeksiyon sonucu da göğüs ucunda çökme olabilir. Bu durum estetik açıdan sorun yaratırken süt kanallarını da etkileyebilir. Meme ucu çökmesi kadınlar arasında % 2 ila 3 oranında görülmektedir.

Meme ucunun çökük olması, bu kısmın süt kanallarına yakın olmasına neden olur. Bu da iltihap ve enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca bebek emzirmede de zorluk yaşanmasına neden olur.

Meme ucu çökmesi farklı türlerde olabilir. İlk evrelerde meme ucuna baskı yapıldığında dışarı çıkabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda baskı yapılsa da dışarı çıkmaz ve çökük kalır.

Copyright by Estenational 2018. All rights reserved.

× HEMEN BİLGİ AL !